Suszenie prania. To czynność, która dla wielu z nas okazuje się bardzo problematyczna i niestety – czasochłonna. Jak wiadomo, rozwieszone pranie jest w stanie wyschnąć w kilka chwil, może także schnąć kilka bądź kilkanaście godzin. To, jak długo czasu potrzeba na wysuszenie naszego prania, zależy od wielu czynników, m.in. tego czy pranie jest odwirowane, pory roku, dnia, temperatury, a także miejsca, w jakim je suszymy. Czy istnieje zatem sposób, który pozwoli nam na szybkie wysuszenie prania niezależnie od wymienionych wcześniej czynników? Poznaj najlepsze sposoby.
Dlaczego pranie nie schnie?
To pytanie bardzo często zadaje sobie znaczna część osób, szczególnie wtedy, kiedy z różnych przyczyn zależy nam na tym, aby nasze pranie wyschło jak najszybciej. Wpływ na długie schnięcie prania może mieć to, w jakich warunkach je suszymy. Wielu z nas lubi suszyć ubrania na zewnątrz. Rzeczywiście jest to rozwiązanie, które przy odpowiednich warunkach pozwala na bardzo szybkie wysuszenie prania. Jednak, jeśli rozwieszamy pranie, gdy na zewnątrz panuje bardzo duża wilgoć i/lub ujemna temperatura, takie pranie będzie schło znacznie wolniej, co niekoniecznie jest dla niego korzystnym rozwiązaniem. Dlaczego? Mokre pranie może bardzo łatwo przesiąknąć zapachami, jakie znajdują się na zewnątrz. Dlatego jeżeli w powietrzu znajduje się sporo zanieczyszczeń, nasze ubrania po kilku godzinach schnięcia na dworze nie będą pachnieć przyjemnie.
Jak suszyć pranie szybciej?
Jeżeli jesteśmy posiadaczami tradycyjnej, rozkładanej suszarki na pranie, naszym priorytetem jest to, aby pranie wyschło jak najszybciej, szczególnie jeśli mówimy o schnięciu prania zimą w mieszkaniu. Oczywiście nie polecamy rozwieszania prania na grzejnikach i kaloryferach. To popularny i praktykowany przez wiele osób sposób, jednak w rzeczywistości bardzo niekorzystny. Rozwieszając pranie na kaloryferach, przyczyniamy się do zwiększenia wilgoci w naszych wnętrzach, a to może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które nie są bezpieczne ani dla naszych ścian, ani dla naszego zdrowia.
Mokre tkaniny sprawiają, że wilgoć w pomieszczeniach znacznie się zwiększa. Dlatego też, by temu zaradzić, warto przewietrzyć pokój, w którym wywiesiliśmy pranie. W tym celu powinniśmy zakręcić kaloryfery, a następnie otworzyć okno lub drzwi balkonowe na kilkanaście minut. W ten sposób znacznie zmniejszy się poziom wilgoci, a samo pranie będzie schło szybciej.
Inny sposób to zaopatrzenie się w klimatyzator lub osuszacz powietrza. Druga opcja będzie przede wszystkim rozwiązaniem dla osób, które narzekają na zbyt dużą wilgoć we wnętrzach, jednak jego użycie również może przyspieszyć suszenie. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z klimatyzatora.
Suszarka elektryczna do prania – sposób na suche pranie
Istnieje jednak jeszcze jeden sposób, który jest w stanie sprawić, że nasze pranie będzie idealnie suche w znacznie krótszym czasie i to bez żadnego wysiłku z naszej strony. Jest nim suszarka elektryczna do prania. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Pierwsza i jedna z najważniejszych zalet suszarek elektrycznych do prania: oszczędność czasu. Jak już wspomnieliśmy, tradycyjny sposób suszenia bywa długotrwały. Oprócz tego pranie, które w końcu wyschnie, należy zebrać, a następnie wyprasować i poskładać. Trudno ominąć prasowanie, gdyż wiele materiałów, szczególnie wykonanych z lnu lub bawełny, bardzo gniecie się podczas prania i założenie ich po wyschnięciu nie jest możliwe. Suszarka elektryczna do prania, na przykład marki Electrolux, pozwala ominąć prasowania i umożliwia założenie ubrania zaraz po wysuszeniu. To przydatne rozwiązanie, jeśli w danym dniu szczególnie zależy nam na tym, aby pranie wyschło szybko.
Kolejna zaleta to oszczędność miejsca. Suszarkę elektryczną do prania możemy umiejscowić w jednym miejscu (np. łazience lub kuchni, jeśli mówimy o suszarce do zabudowy) i nie będzie ona negatywnie wpływać na to, jak prezentuje się nasz salon czy pokój dzienny. Z kolei rozkładana suszarka do prania jest bardzo nieporęczna i znacznie zmniejsza wolną przestrzeń w naszych wnętrzach.