Spawanie jest bardzo złożonym procesem łączenia dwóch krawędzi ze sobą. W przypadku klasycznych metod (MIG/MAG czy elektrodą otuloną) konieczna jest długa praktyka i prawdziwy talent do wykonania wysokiej jakości, estetycznej spoiny. Na szczęście istnieje też możliwość spawania laserem. Znacznie prostsza, niezawodna technika wykorzystująca najnowsze technologie. Czy warto postawić na laser w tym zakresie? Sprawdź sam, jakie zalety charakteryzują tę metodę spawania.
Na czym polega spawanie laserowe?
Wiązka promienia laserowego, skupiona w jednym punkcie, niesie bardzo dużą energię – nawet do 1 MW/cm². Umożliwia ona stapianie się praktycznie dowolnego materiału. Przetopienie materiału powinno odbywać się w obojętnej atmosferze, aby ograniczyć utlenianie się żelaza czy innych pierwiastków. Przetopiony materiał łączy się ze sobą i stygnie, tworząc wytrzymałą spoinę.
Spawanie laserowe znalazło już szerokie zastosowanie, szczególnie w branży automotive. Doskonale sprawdza się przy łączeniu stali stopowej, stali niskostopowej (HSLA), stali węglowej, a także metali trudnotopliwych i aktywnych chemicznie, w tym także aluminium oraz tytanu.
Zalety spawania za pomocą lasera
Wybór spawania za pomocą lasera wiąże się głównie z ogromnymi korzyściami tej metody:
- Może być wykonywana automatycznie z bardzo dużą skutecznością.
- Materiał topiony jest w bardzo wąskich granicach. Grubość spoiny może sięgać od 13 do nawet 0,2 mm, co jest nieosiągalne przy innych metodach.
- Skupienie energii w jednym punkcie powoduje znaczące ograniczenie strefy wpływu ciepła. Jest to obszar, który nie ulega przetopieniu, ale podwyższona temperatura może spowodować pewne zmiany właściwości. Laser zapewnia zatem zachowanie wysokich parametrów materiału wokół spoiny.
- Głębokość penetracji zależna jest od mocy lasera oraz szybkości procesu. Oznacza to proste sterowanie całym procesem, by uzyskać idealną spoinę.
- W odróżnieniu od innych metod spawania, maszyna laserowa jest łatwiejsza w obsłudze, a doświadczenie operatora nie wpływa tak mocno na jakość i estetykę ostatecznego połączenia elementów. Wpływa to również na powtarzalność wykonanych spoin.
- Spawanie laserowe jest również tańsze, niż MIG/MAG oraz inne, klasyczne technologie.
Zastanawiając się nad zaletami tego typu operacji, nie można się dziwić, że spawanie laserowe zyskuje coraz większą popularność. Jest ona niezwykle skuteczna, a wykonywane spoiny – bardzo powtarzalne.
U kogo sprawdzi się metoda spawania laserem?
Spawanie za pomocą lasera jest opłacalne szczególnie na dużych liniach produkcyjnych, które pracują w dużym stopniu automatycznie. Najczęściej spotyka się je w branży motoryzacyjnej. Jednak usługa spawania laserowego dostępna jest także w internecie dla mniejszych firm. Jest to z pewnością doskonała alternatywa dla zatrudnienia wykwalifikowanego spawacza. Dlatego koniecznie sprawdź ofertę New Cut i zobacz, ile możesz zaoszczędzić, wykorzystując spawanie laserowe do łączenia elementów z niemal dowolnego materiału.
Fot. Shutterstock