Złącza kablowe to elementy, które łączą sieć należącą do dystrybutora energii z siecią jej odbiorcy. Do czego służą? W jaki sposób się je instaluje? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Do czego służą złącza kablowe?
Złącza kablowe to jak wspomniano we wstępie elementy, które łączą ze sobą instalację dystrybutora energii elektrycznej z instalacją jej odbiorcy, która znajduje się w budynku. To właśnie one pozwalają korzystać z sieci elektrycznej, jednak warto mieć świadomość, że złącza kablowe pełnią funkcję nie tylko łączącą, ale także zabezpieczającą. Wynika to z faktu, że to właśnie w złączu kablowym znajduje się główne zabezpieczenie, które chroni instalację elektryczną obiektu przed wystąpieniem zwarcia. W sieciach niskonapięciowych złącza kablowe występują w trzech wersjach, a mianowicie jako złącza węzłowe, przelotowe oraz końcowe.
Rodzaje złącz kablowych
Złącza kablowe to elementy, które klasyfikuje się jako:
- Złącza ZK-1 – rozdział energii elektrycznej oraz zabezpieczenie przed skutkami zwarć i przeciążeń w sieci kablowej nn 0,4 kV jako punkty końcowe sieci (ZK-1a) albo rozgałęźne (ZK-1b).
- Złącza ZK-2 – przeznaczone do zastosowania w w sieciach kablowych nn 0,4 kV jako punkty końcowe i rozgałęźne sieci, w tym także z podziałem linii.
- Złącza ZK-3 – do sieci kablowych nn 0,4 kV jako punkty rozgałęźne sieci.
Warunki instalacji złącz kablowych
Warto mieć świadomość, że nie tylko budowa oraz jakość złącz kablowych musi spełniać określone normy, ponieważ przepisy określają także sposób ich instalacji. W związku z tym należy podkreślić, że mogą być one montowane zarówno na elewacji budynku, jak i jako obiekty wolnostojące. W tym pierwszym przypadku należy wykonać wnękę w ścianie lub wykorzystać odpowiednią skrzynkę, a lokalizacja złącza musi umożliwia swobodny dostęp do instalacji. Istotne jest także to, że złącza muszą być ulokowane minimum 15 centymetrów nad poziomem gruntu. W przypadku złącz napowietrznych (wolnostojących) istotne jest to, by znajdowały się one minimum 1,5 metra na ziemią. W obu przypadkach należy zwrócić uwagę na jakość złącz kablowych, które muszą spełniać określone normy, co potwierdzają właściwe certyfikaty. Gwarantuje to bowiem nie tylko ich sprawność, ale także bezpieczeństwo instalacji elektrycznej w całym budynku.
Podsumowując należy stwierdzić, że złącza kablowe to bardzo ważne elementy instalacji, ponieważ to właśnie od nich zależy nie tylko jej sprawność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Szukając wysokiej jakości komponentów warto zapoznać się z ofertą firmy Solar, przy współpracy z którą powstał niniejszy artykuł.
Fot. Shutterstock