Są takie urządzenia, które wykorzystuje się na szeroką skalę w wielu branżach. Niewątpliwie należy do nich dmuchawa rootsa. Ma zastosowanie tam, gdzie używa się sprężone powietrze. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej.
Dmuchawa rootsa – czym jest?
Dmuchawa rootsa nie jest znaną wszystkim sprężarką wyporową, gdyż pracuje bez sprężania wewnętrznego. Wytwarza ona strumień powietrza o niskim ciśnieniu. Gdy dochodzi do wylotu sprężonego powietrza objętość komory zmniejsza się, a jednocześnie rotacja jest nieprzerwana. Oznacza to więc, że sprężanie ma miejsce wtedy gdy występuje pełne przeciwciśnienie. Wirniki pracują tutaj w obudowie o płaskich zakończeniach, ale też cylindrycznym przekroju. Aby były w pełni zsynchronizowane wykorzystuje się przekładnię zębatą. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że tego typu dmuchawy są zazwyczaj chłodzone powietrzem i bezolejowo. Najczęściej wykorzystuje się je do zastosowań niskociśnieniowych i sprężania jednostopniowego.
Zalety stosowania dmuchawy rootsa
Dmuchawa rootsa jest niezawodnym urządzeniem o prostej budowie, co stanowi dużą zaletę. Niewątpliwie warto zaopatrzyć maszyny w tę pompę wyporową. Można zdecydować się na urządzenie z dwoma lub trzema wirnikami tłokowymi. Niewątpliwie kolejną zaletą jest fakt, że dmuchawa rootsa może pracować nie tylko jako dmuchawa w procesie sprężania, ale można ją także wykorzystać jako pompę próżniową w procesie ssania. To urządzenie jest stosunkowo niezawodne. Nie występuje też konieczność smarowania wewnętrznego. Sprężone powietrze nie będzie mieć też do czynienia z cząstkami oleju, zatem nie trzeba obawiać się o jego zanieczyszczenie. Dmuchawa rootsa nie jest podatna na uszkodzenia, a przy tym konserwacja jest szybka i bezproblemowa. Artykuł powstał przy współpracy z firmą Techem.
Fot. Shutterstock