Jakie elektronarzędzia wybrać na użytek własny lub do profesjonalnego wykonywania remontów? Jakie sprawdzą się lepiej w trakcie sporadycznych prac w gospodarstwie domowym? Poznaj wady i zalety narzędzi z akumulatorem i sieciowych!
Elektronarzędzia sieciowe – zalety
Tradycyjne elektronarzędzia wykorzystujące prąd z sieci to standardowy wybór do prac wykonywanych w domu, garażu i miejscach z dostępem do prądu. Są atrakcyjne cenowo i pozwalają na długi czas pracy, przerywany co najwyżej celem schłodzenia. Zazwyczaj oferują wyższą moc względem modeli akumulatorowych.
Elektronarzędzia z kablem – wady
Przede wszystkim narzędzi zasilanych poprzez kabel nie wykorzystasz tam, gdzie nie ma prądu z sieci. Są także problematyczne, gdy sieć jest słaba i nie radzi sobie z mocą urządzenia. Z elektronarzędzi z kablem nie można korzystać podczas awarii prądu, co powoduje nieplanowaną przerwę w remoncie. Przewód elektryczny czyni sprzęt mniej poręcznym od akumulatorowego, a niekiedy by dotrzeć do miejsca instalacji – np. przy suficie – konieczne jest zastosowanie przedłużacza. Przedłużacz sprawdzi się także w trakcie prac w ogrodzie, jednak układanie kabla bezpośrednio na trawie – nierzadko wilgotnej – obniża poziom bezpieczeństwa.

Elektronarzędzia z akumulatorem – zalety
Istnieją sytuacje, w których narzędzia akumulatorowe są nie tyle korzystniejsze od stacjonarnych, co nieodzowne. Pozostając w domu lub innym miejscu w dostępem do prądu z sieci, mamy możliwość wyboru. Kiedy jednak chcemy wykonać prace na działce bądź w terenie otwartym bez agregatorów prądu, akumulator jest niezbędny. Do innych korzyści elektronarzędzi przenośnych należą wygoda użytkowania ze względu na brak przewodu i większe bezpieczeństwo pracy. Nie da się przeciążyć sieci, a brak kabla zapewnia mniejszą awaryjność narzędzia względem klasycznego sieciowego.
Elektronarzędzia przenośne – wady
Za wygodę i nieograniczony obszar pracy trzeba zapłacić. Narzędzia akumulatorowe nie tylko są droższe, ale także wymagają wymiany zużytego akumulatora. Nie można nimi operować tak długo jak sieciowymi, a ładowanie baterii wymusza konieczność rozłożenia prac nawet na kilka dni. Niektóre elektronarzędzia mają wymienny akumulator, dzięki czemu można kupić kilka (co zwiększa koszt urządzenia), część jednak korzysta z baterii stałej (zazwyczaj małe narzędzia, np. wkrętak). Najczęściej modele akumulatorowe nie osiągają tak wysokich parametrów jak kablowe, a jeśli osiągają, to tylko przez krótki czas – większa moc szybciej zużywa baterię.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar.pl.
Zdj. Shutterstock