Są takie produkty, które mają szerokie spektrum zastosowania i zabezpieczają materiały przed korodowaniem. Niewątpliwie należy do nich farba cynkowa. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej i poznać liczne zalety użytkowania.
Farba cynkowa – dobry wybór dla wymagających
Produkt jakim jest farba cynkowa tworzy warstwę ochronną i zabezpiecza materiały przed korodowaniem. Wykorzystywana jest do galwanizacji na zimno. Zapewnia nie tylko maksymalnie wysoką ochronę galwaniczną, ale też wysoką odporność powłoki na rdzewienie. W produkcie stosuje się cynk jako pigment. Farba cynkowa zapewnia ochronę katodową. Można ją wykorzystać do zabezpieczania przewodów, rynien, ale też poręczy, zbiorników czy nawet mostów. Bez problemu można znaleźć produkt, który wytrzymuje aż 500 godzin testu solnego. Farba jest także wydajna. Można ją używać jako farbę gruntującą, ale też ostatnią warstwę. Farba cynkowa sprawdzi się też do naprawy stali ocynkowanej czy szwów spawalniczych. Zapewnia dobrą ochronę nawet w środowisku, gdzie występują trudne warunki przemysłowe. Gwarantuje też ochronę barierową dla metali żelaznych. Używanie jej jest dobrą alternatywą dla cynkowania ogniowego czy metalizacji natryskowej cynkiem. Jest zdecydowanie łatwiejsza w użyciu, a przy tym można liczyć na podobny efekt. Bardzo szybko schnie, co stanowi jej kolejną zaletę. Trzeba tutaj pamiętać, że korozja nie tylko osłabia materiał, ale też go uszkadza, co z kolei przekłada się na zmniejszenie żywotności elementów skorodowanych. Wiąże się to z wysokimi stratami finansowymi. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, warto zdecydować się właśnie na farbę cynkową.
Dlaczego warto zdecydować się na farbę cynkową zimny cynk?
Zabezpieczanie metalowych elementów jest stosowane już od wielu lat. Jednak najczęściej wykonuje się je w bardzo wysokiej temperaturze, co jest niebezpieczne. Wymaga też dużej wiedzy i umiejętności. Nie można też zapominać, że jest czasochłonne. Na szczęście można zdecydować się na inne rozwiązanie, a mianowicie na cynkowanie za pomocą farby cynkowej, która określana jest mianem zimnego cynku. Cynkowanie na zimno jest szybkie i bezpieczne. W przeciwieństwie do cynkowania ogniowego nie wykonuje się go w temperaturze 450 stopni Celsjusza. Stosuje się tutaj specjalną farbę o konsystencji zawiesiny. Temperatura pracy wynosi zaledwie 15 stopni Celsjusza. Wystarczy tylko nałożyć farbę na powierzchnię metalu i poczekać aż farba się zwiąże i wyschnie. Można zdecydować się na produkt w sprayu, który jest bardzo prosty w nakładaniu. Wybierając taką farbę zyskuje się zabezpieczenie materiałów przed korozją. Stają się one też odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sid Coating’s.
Fot. Shutterstock