Trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania. Warto jednak wiedzieć, że jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych bez względu na wiek. Przejawia się zmianami skórnymi różnego typu – zarówno zaskórnikami, jak i ropnymi pryszczami. Co zrobić, aby sobie z nim poradzić?
Zmiana diety
Na powstanie bądź nasilenie trądziku może mieć wpływ wiele czynników, w tym niezdrowy tryb życia z niekorzystnymi nawykami żywieniowymi. Warto wiedzieć, że potrawy smażone, przetworzone w wysokim stopniu i tłuste nie służą cerze i wzmagają trądzik. Jeśli borykasz się ze zmianami na twarzy, powinieneś unikać także słodyczy i pikantnych dań.
Poranna rutyna
W okresie walki z trądzikiem dobrze stworzyć poranną rutynę, dzięki której objawy będą słabnąć. Przygotuj prosty tonik z ogórka, ścierając warzywo na tarce i mieszając z wodą i łyżką miodu. Po odstaniu roztwór można przelać do szczelnego pojemniczka i przemywać twarz zaraz po wstaniu. Po przemyciu zaś warto nasmarować skórę olejkiem antybakteryjnym i przeciwzapalnym, np. z drzewa herbacianego.
Środki apteczne
Jeżeli trądzik jest długotrwały i intensywny, należy udać się do dermatologa i wdrożyć leczenie. Specjalista znajdzie podłoże dolegliwości – przyczyna może tkwić w zaburzeniach hormonalnych, stresie, wspomnianej już niezdrowej diecie. Doraźnie i dodatkowo możesz jednak wykorzystać środki miejscowe, którymi smaruje się zmiany. Popularnością cieszy się maść cynkowa ze składnikiem aktywnym w postaci tlenku cynku. Wysusza wypryski i goi miejsca zmian. Uwaga, nie należy stosować jej na otwarte rany! Świetne działanie miejscowe wykazują też zrobione w domu pasty z miodu i cynamonu, kurkumy bądź drożdży.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock