Zakończyłeś edukację i stoisz w obliczu podjęcia pierwszej pracy? Sprawdź, w jaki sposób szukać zatrudnienia, jeśli nie masz doświadczenia w branży. Oto model poszukiwań, który sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób mających komfortowe warunki życiowe – mieszkanie, zapas środków pieniężnych.
Poszukiwanie pracy: etap 1
Jeśli mieszkasz u rodziców lub innej bliskiej osoby, otrzymujesz wsparcie finansowe bądź dysponujesz oszczędnościami, znajdujesz się w komfortowym położeniu w świetle szukania pracy i możesz sobie pozwolić na etap 1 – swobodny. Przygotuj CV i porządne listy motywacyjne do firm, w których chciałbyś pracować. Wyślij lub zanieś wersje fizyczne, nawet jeśli firma nie prowadzi rekrutacji. Ponadto aplikuj na wymarzone stanowiska w ramach rekrutacji na portalach internetowych. Przykład: praca Bydgoszcz. Ważne jednak, by dać sobie na ten etap ograniczony czas, np. miesiąc.
Poszukiwanie pracy: lista zawodów i branż
Jeżeli pierwszy etap nie przynosi rezultatów, pod koniec stwórz tabelkę złożoną z trzech list. Pod etykietą „wymarzone” wypisz stanowiska, firmy i branże, które odpowiadają Ci najbardziej. Pod etykietą „dopuszczalne” wypisz te, które nie są spełnieniem marzeń, ale mógłbyś się im poświęcić, zwłaszcza na jakiś czas (po podjęciu średnio chcianej pracy możesz nadal szukać tej wymarzonej). Pod etykietą „absolutnie nie” wypisz stanowiska, które zupełnie do Ciebie nie pasują i wiesz, że przyniosą Ci wyłącznie negatywne skutki. Do tych nie aplikuj.
Poszukiwanie pracy: dyskwalifikacje i atuty
Niektóre stanowiska będą dla Ciebie nieznane i nie będziesz potrafił ich wypisać pod żadną z etykiet. Nie szkodzi! Tutaj możesz się kierować zaletami i wadami dotyczącymi cech pracy (np. wymagany kontakt z ludźmi), benefitów (np. prywatna opieka medyczna). I ponownie: jeśli okaże się, że to jednak nie jest praca dla Ciebie, możesz ją wykonywać i jednocześnie szukać nowej.
Zdj. Shutterstock