Wyjątkowo intensywna eksploatacja siłownika hydraulicznego może prowadzić do jego uszkodzeń i sprawić, że nie będzie on poprawnie działał. Wśród awarii tłoków hydraulicznych zwykle wymienia się rozerwanie uszczelek, utrudnienia w ruchu tłoka lub nieprawidłową konsystencję i zanieczyszczenie cieczy używanej w siłowniku.
Naprawa tłoka hydraulicznego jest możliwa w zależności od rodzaju uszkodzenia. Jeżeli płyn jest zanieczyszczony, to czasami pomóc może filtracja, jednak jego ubytki lub wysokie skażenie sprawiają, że naprawa może nie być prawdopodobna. Określenie, czy możliwa jest regeneracja siłownika hydraulicznego, czy jednak niezbędna jest wymiana, odbywa się podczas testów diagnostycznych wykonywanych przez doświadczonego fachowca.
Regeneracja tłoków hydraulicznych
Nawet jeżeli siłownik hydrauliczny uległ uszkodzeniu, to nie zawsze konieczna jest jego wymiana. W określonych przypadkach możliwa jest regeneracja tłoków hydraulicznych. Regularne przeprowadzanie testów diagnostycznych i pozbywanie się awarii na bieżąco pozwala korzystać z urządzeń przez długi czas, eliminując stres i koszty związane z jego wymianą.
Dobierając metodę regeneracji, w pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, z jakim rodzajem tłoka hydraulicznego mamy do czynienia. Najczęściej spotykane awarie pojawiają się w obrębie uszczelek oraz tłoczysk, bez których sprzęt nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Jednak oddając tłok hydrauliczny do regeneracji, warto zadbać o to, aby była przeprowadzana przez profesjonalistów z użyciem odpowiednich maszyn, ponieważ w innym wypadku usterka może nie zostać w pełni naprawiona.
Artykuł powstał we współpracy z producentem POLWENT – Częstochowa, który zajmuje się produkcją wysokiej jakości elementów wykorzystywanych w hydraulice siłowej.
Fot. Shutterstock