Wykonanie solidnego stropu jest niezbędne do budowy kolejnych kondygnacji, a także stworzenia trwałej konstrukcji budynku. Tutaj możliwości jest wiele, a jedną z nich jest strop filigran. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania? Czym się charakteryzuje i jakie są zalety jego stosowania?
Strop filigran – co warto wiedzieć na jego temat?
Przede wszystkim strop filigran jest odmianą stropu zespolonego. Takie stropy są prostszym rodzajem stropów żelbetowych. Taki strop pełni funkcję konstrukcyjną i deskowania traconego. Jego montaż jest niezwykle prosty i używa się do tego celu dźwigu. Strop filigran może być zastosowany na całej powierzchni albo w jakiejś części. Filigranem jest płyta betonowa zbrojona siatką. W skład stropu filigran wchodzi także nadbeton z ułożonym w nim zbrojeniem górnym. Są to prefabrykowane płyty żelbetowe, które mogą mieć grubość od 5 do nawet 8 cm. Standardowa długość takich płyt wynosi 12 metrów, choć mogą być dłuższe. Szerokość płyt może wynosić do 2,5 metra. Dolne zbrojenie znajduje się bezpośrednio w płycie filigran. Wystające kratownice pozwalają na zespolenie płyty z betonem. Warto wiedzieć, że takie stropy świetnie sprawdzają się do nowoczesnych projektów i konstrukcji.
Strop filigran – jakość, trwałość i niezawodność
Prefabrykowane płyty stropowe nie są ciężkie i można je dowolnie kształtować. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały strop może być wykonany w jednej technologii. Krótki czas montażu, dowolna geometria, a także brak deskowania i tańsze prace wykończeniowe to główne zalety tego rozwiązania. Nie trzeba stosować dużej ilości podpór montażowych. Jeżeli szukacie stropów o dużej rozpiętości, to na pewno są to stropy filigran. Liczba styków pomiędzy elementami jest ograniczona, co zapobiega efektowi klawiszowania. Artykuł powstał przy współpracy z firmą Budmater – wyroby betonowe: budmater.pl.
Fot. Shutterstock